Brexit spolupráci v programu Erasmus+ letos neovlivní

Britská vláda minulý týden potvrdila, že výzva v programu Erasmus+ pro rok 2020 nebude ohrožena. Spolupráce mezi státy Evropské unie a Velkou Británií bude nadále pokračovat beze změn. Vzdělávací instituce ve Velké Británii mohou i v letošním roce žádat o finanční podporu pro své projekty. Stejně tak i české organizace mohou zapojovat do svých projektů partnerské organizace z Velké Británie.

Zástupci britské národní agentury pro Erasmus+ ujišťují, že to samé se týká také zapojení do aktivity eTwinning. Oznámení přišlo poté, co členové dolní komory Parlamentu Spojeného království zamítli návrh, který by zajistil kontinuitu spolupráce v rámci programu Erasmus+ i v příštím programovém období 2021-2027. Britská vláda však zdůrazňuje, že má i přes výsledek hlasování o účast v novém programu zájem a své zapojení zařadí do budoucích vyjednávání s EU.

Obliba programu Erasmus+ je mezi místními studenty vysoká. V roce 2017 s ním vyjelo studovat na některou z evropských univerzit bezmála 17 000 vysokoškoláků. Naopak do Velké Británie přijelo téměř 32 000 studentů z EU. Díky programu Erasmus+ vyjíždí ročně do Velké Británie téměř 600 českých vysokoškolských studentů, více než 180 zaměstnanců VŠ a také další účastníci z ostatních sektorů programu Erasmus+. V sektoru vzdělávání dospělých je Velká Británie nejoblíbenější destinací výjezdů, stejně jako v odborném vzdělávání a přípravě. Velká Británie je také nejoblíbenější destinací v sektoru školního vzdělávání. Až 42 % vyjíždějících pedagogů míří na jazykové kurzy právě tam.

Pro více informací prosím kontaktujte Lucii Durcovou, vedoucí informačního a komunikačního oddělení Domu zahraniční spolupráce, tel: +420 733 125 972, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho stěžejní činností je zprostředkovávání programů zaměřených na oblast mezinárodního vzdělávání a propagace českého školství v zahraničí.

Zdroj: MŠMT, Aktuality, 16. 1. 2020