Náměstek Kovář ocenil úspěšné středoškolské studenty

Z rukou náměstka pro řízení sekce sportu a mládeže MŠMT Karla Kováře dnes převzali ocenění středoškolští studenti, kteří Českou republiku letos úspěšně reprezentovali v předmětových olympiádách v Evropě, Asii a Americe. Mezinárodních soutěží se zúčastnilo 80 středoškoláků, ocenění získalo 79 z nich.

Čeští středoškoláci uspěli v globální konkurenci bezmála 4,5 tisíce účastníků. „V letošním roce jsme měli v mezinárodních soutěžích opravdu silné zastoupení. Probojovat se do předmětové olympiády na světové úrovni je velmi náročné. Naši středoškoláci dokázali uspět i v porovnání se studenty z Číny, Jižní Koreje, států západní Evropy, USA, Kanady, ale i dalších zemí a získali 18 zlatých, 23 stříbrných, 28 bronzových medailí, 3 zvláštní ceny a 7 čestných uznání. Zaslouží si naše uznání a obdiv,“ řekla ředitelka Národního institutu pro další vzděláváníHelena Plitzová.

Nejúspěšnější českou soutěžící je Karina Movsesjan, studentka Prvního českého gymnázia v Karlových Varech. Na Mezinárodním veletrhu vědy a techniky INTEL ISEF, který se konal v Los Angeles, získala absolutní vítězství v oboru Biochemie, 1. hlavní cenu a také zvláštní cenu „Stockholm International Youth Science Seminar“. Svou práci „Mutace v DNA-opravném proteinu RAD51 a jeho úloha při genomové nestabilitě a vzniku nádorů“prezentovala letos rovněž na Evropské soutěži pro mladé vědce (EUCYS) v estonském Tallinu, kde byla vyhlášena nejlepší mladou vědkyní Evropy a získala 1. hlavní cenu a zvláštní cenu „International London School“, spojenou s týdenním pobytem v Londýně. Dalšími úspěšnými studenty byli např. Martin Mátl, student Gymnázia tř. Kpt. Jaroše v Brně, který získal 2. hlavní cenu v oboru Botanika a Jan Bláha, student Gymnázia a Střední odborné školy v Přelouči, který obdržel 4. hlavní cenu v oboru Biochemie.

Setkání soutěžících z mezinárodních olympiád s představiteli MŠMT a zástupci NIDV můžete sledovat také online.
Předávání cen bude živě streamováno na You Tube: https://www.youtube.com/watch?v=Z069jNklyPc

Zdroj: MŠMT, Tiskové zprávy, 13. 12. 2017