Zapojených 2000 firem a 2500 nezaměstnaných do projektu „Vzdělávání praxí“

V dubnu před dvěma lety byla zahájena realizace projektu „Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti“. Za tu dobu se do projektu zapojilo téměř 2500 uchazečů o vzdělávání praxí a zároveň se zapojilo téměř 2000 firem nebo různých organizací, které mají zájem v rámci projektu uchazečům žádoucí vzdělávání praxí poskytnout.

Uchazeči o vzdělávání praxí jsou osoby primárně z řad nezaměstnaných osob, dále osoby se zdravotním postižením nebo starší 50 let. Všichni mají společné to, že mají chuť se učit novým věcem a získat nové zkušenosti a znalosti. A přesně z těchto důvodů je tu pro všechny projekt „Vzdělávání praxí“, jehož hlavním cílem je zkvalitnit a zpopularizovat další vzdělávání, tedy vzdělávání praxí v reálném firemním prostředí. „V dnešní době se nutnost dalšího vzdělávání nevyhýbá ani starším generacím, nedostatek praxe v oboru je v dnešní době jednou z nejčastějších překážek uchazečů o zaměstnání,“ uvedl ředitel Fondu dalšího vzdělávání Richard Ščerba.

Za dobu realizace projektu bylo zahájeno již skoro 900 vzdělávání praxí a od začátku roku 2018 je patrný zvýšený zájem o vstup do projektu. Do konce realizace bude zahájeno ještě přibližně 600 vzdělávání praxí, tudíž příležitost zapojit se do projektu stále trvá. Koncem roku 2017 byla dokonce schválena změna projektu, která vstoupila v platnost 1. 1. 2018 a má za následek prodloužení projektu o pět měsíců, tedy do 31. 7. 2019.

Projekt „Vzdělávání praxí“ je ideálním startem nejen pro uchazeče, ale i pro poskytovatele vzdělávání praxí. Projekt přináší možnost najít a otestovat si nového potenciálního zaměstnance a snížit prvotní náklady, které vždy nástup nového zaměstnance přináší. Aktuální čísla ukazují, že více než 50 % zaměstnavatelů následně účastníkovi nabídne spolupráci v době ukončování vzdělávání praxí.

Průběžná evaluace projektu ukazuje, že se skutečně nejedná o projekt pouze pro mladé, že do projektu takového druhu se může zapojit opravdu kdokoli - průměrný věk účastníků projektu je 36 let. Zároveň se ukazuje, že dvě třetiny účastníků disponují středoškolským vzděláním s výučním listem či maturitou a jedna třetina účastníků dosáhla vyššího odborného či vysokoškolského vzdělání. S ohledem na vzdělanostní strukturu účastníků a na potřeby poskytovatelů vzdělávání praxi projektu jsou nejžádanější pozice jako Provozní, Mzdový účetní nebo Pomocný pracovník v zemědělství.


Projekt Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti realizuje od dubna 2016 do července 2019 Fond dalšího vzdělávání, státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Aktuálně je k dispozici 156 typových pozic, na kterých je možné nabídnout vzdělávání praxí. Více informací o projektu naleznete na www.vzdelavanipraxi.cz.

Kontakt pro média: Ing. Alice Fialová, specialista popularizačních aktivit pro CS Tel: 777 362 665, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroj: FDV, Tiskové zprávy, 6. 4. 2018