Studenti budou moci na stáž do Evropské jižní observatoře

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) a Evropská jižní observatoř (ESO) dnes uzavřely dohodu, která zakládá program školících stáží pro české studenty a mladé vědce a inženýry na zařízeních ESO v Německu a v Chile.

Smlouvu podepsal náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Pavel Doleček a generální ředitel ESO Xavier Barcons na slavnostním ceremoniálu v sídle ESO v německém Garchingu. Podpisu se zúčastnila i generální konzulka ČR v Mnichově Kristina Larischová, konzul pro politiku a obchod Jan Kreuter a delegáti ČR do Rady ESO Jan Buriánek a Jan Palouš.

Stáže bude financovat MŠMT. Hlavním cílem budou školení podle potřeb českých výzkumných organizací a průmyslových podniků. Školení bude poskytovat ESO studentům vysokých škol se sídlem v ČR a mladým vědeckým a technickým stážistům (do 32 let věku) napojeným na české vysoké školy a výzkumné organizace. Délka jednotlivých kurzů se bude pohybovat od 6 měsíců do 2 let.

ČR je členským státem ESO od roku 2007. Vzdělávací program posílí vzájemnou spolupráci a zlepší práci vědců a inženýrů v rámci ESO i v ČR v rámci dalšího technologického rozvoje v astronomii a astrofyzice.

Zdroj: MŠMT, Aktuality, 14. 3. 2019